Kwiecień 23rd, 2018

Bez kategorii

Sześć medali – pięć srebrnych i jeden brązowy – tyle udało nam się zdobyć na zawodach konstruktorów lotniczych SAE Aero Design West 2018, które rozegrano 6-8 kwietnia 2018 roku, w Van Nuys, koło Los Angeles. W rywalizacji udział wzięło ponad 70 drużyn z całego świata

Turnieje SAE Aero Design są organizowane od 30 lat. Zadaniem uczestników jest samodzielne skonstruowanie bezzałogowych samolotów spełniających wyśrubowane normy regulaminowe. Maszyny mają podnieść jak największy ciężar, a jednocześnie same ważyć jak najmniej.

Na zawody przygotowaliśmy dwa samoloty – „Red Bomber” zgłoszony do kategorii Micro oraz „Dragonfly” rywalizujący w klasie Advanced. Samolot „Red Bomber” waży zaledwie 423 gramy, ale może podnieść ciężar nawet do 1,3 kilograma. Ma teleskopowy kadłub i pięciosegmentowe skrzydła, pod którymi zamontowane zostały cztery rurki PCV stanowiące ładunek. Co ważne taka budowa pozwala na złożenie maszyny i przygotowanie jej do lotu w zaledwie 1,5 minuty. Po rozłożeniu samolot mieści się w pudełku o wymiarach 31 x 35 x 9 cm.

„Dragonfly” waży 8 kilogramów, ma rozpiętość skrzydeł 4 metry i jest to największa tego typu konstrukcja zbudowana przez zespół z PWr w całej historii startów. Samolot został wykonany z drewna i materiałów kompozytowych, co gwarantuje dużą wytrzymałość przy zmniejszonej masie. Skrzydła montowane są z boku, a to pozwala m.in. na bezproblemowy dostęp do podzespołów zamontowanych w kadłubie. Samolot wyposażony został w dwie ładownie – jedną w górnej części kadłuba przeznaczoną na ładunek statyczny oraz dolną, w której znajdzie się zrzucany ładunek dynamiczny. Przy jego budowie studenci korzystali m.in. z techniki wycinania laserowego oraz druku 3D.

Ostatecznie nasze osiągnięcia przedstawiają się w następujący sposób:
II miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie Micro
II miejsce w klasyfikacji generalnej w klasie Advanced
II miejsce w prezentacji technicznej w klasie Micro
II miejsce w celności zrzutu ładunku w klasie Advanced
II miejsce za najcięższy podniesiony ładunek w klasie Micro
III miejsce w raporcie technicznym w klasie Micro

Tym samym zostaliśmy najczęściej nagradzaną drużyną na zawodach.

Serdecznie dziękujemy Politechnice Wrocławskiej, Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz sponsorom za okazane wsparcie! team